Strona domowa » Oszczędności w banku » Co warto wiedzieć o koncie oszczędnościowych w banku?

Co warto wiedzieć o koncie oszczędnościowych w banku?

Obecnie, konto oszczędnościowe jest powszechnym produktem na rynku finansowym. Ten rodzaj rachunku bankowego nie różni się diametralnie od konta osobistego. Każdy bank w swojej ofercie posiada konto oszczędnościowe, które w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularne.konto oszczędnościowe

Podstawową możliwością, jakie dają konta oszczędnościowe jest wpłacanie oraz pobieranie środków pieniężnych z rachunku bankowego. Podając numer konta, w łatwy sposób, można otrzymać przelew od osób trzecich np. z tytułu wynagrodzenia z pracy zarobkowej. Także wypłacanie gotówki nie stanowi problemu. Dzięki kartom płatniczym możemy szybko pobrać środki pieniężne z bankomatów.

Łatwość dokonywania przelewów oraz płatności jest kolejnym udogodnieniem kont oszczędnościowych. Operację możemy przeprowadzić za pomocą sieci internetowej lub telefonu. Bez wychodzenia z domu wykonamy przelew na inne konto. Również, wcześniej wymieniona karta płatnicza, może służyć do płacenia m.in. w sklepach czy restauracjach. Rzeczą, która ułatwia opłacanie rachunków jest zlecenie stałe. W ten sposób możemy dokonywać płatności automatycznie co miesiąc.

Wszystkie wymienione powyżej cechy pokrywają się z charakterystyką konta osobistego. Konto oszczędnościowe jest bezpieczne, wygodne oraz daje nam możliwość swobodnego dostępu do gromadzonych pieniędzy. Różnicą w funkcjonowaniu konta oszczędnościowego jest naliczanie odsetek od posiadanych środków na rachunku bankowym. Jest to dodatkowy zyski, którego nie moglibyśmy uzyskać z konta osobistego. Zyski z odsetek pozwalają pokryć koszty obsługi konta oraz zniwelować koszty wynikające z inflacji. Wadą kont oszczędnościowych jest pobieranie opłata od dokonywanych operacji. Często tylko jeden przelew miesięcznie jest darmowy. Od kolejnych będzie pobierana opłata ustalona przez bank, który prowadzi nasz rachunek. Innym minusem kont oszczędnościowych jest system naliczania odsetek. Kwota odsetkowa uzależniona jest od wysokości oraz częstotliwości korzystania ze zdeponowanych środków. Banki ubezpieczają się przed klientami, którzy lokują małe kwoty i często wypłacają gotówkę. W takim przypadku zarobek z oprocentowania konta oszczędnościowego jest znikomy.

Konto oszczędnościowe łączą w sobie występowanie oprocentowania oraz cechy konta osobistego. Jest odpowiedzią na ofertę lokat bankowych. Jednak procent od gotówki deponowanej w lokaty bankowe jest wyższy niż w przypadku konta. Pozytywem jest swoboda dostępu do oszczędności oraz oprocentowanie, którego nie posiada standardowe konto bankowe. Negatywem są wszelkiego rodzaju opłaty i koszty, przez co nasz zysk z konta jest niewielki. Konto oszczędnościowe jest dobrym produktem finansowym dla ludzi, którzy szukają czegoś pomiędzy kontem osobistym a lokatą bankową. Konto oszczędnościowe jest dla osób chcących jednocześnie zarabiać na oprocentowaniu oraz zachować płynność przechowywanych środków pieniężnych, nie zamrażając ich na dłuższy okres.