Strona domowa » Poradnia finansowa » Inwestycje na giełdzie początkujących inwestorów – od czego zacząć?

Inwestycje na giełdzie początkujących inwestorów – od czego zacząć?

Z czym inwestycje finansowe kojarzą się najbardziej? Oczywiście z giełdą, która to jest symbolem tychże, dlatego nie ma co się dziwić, że ludzie chcący pomnożyć swój kapitał, zaczynają się nią interesować. Niemniej jednak, aby mówić o szansach na jakikolwiek sukces, koniecznym jest zwiększenie swej wiedzy, ponieważ, jak się zaraz zresztą okaże, granie na giełdzie to nie taka prosta sprawa.giełda

Pierwszą zaś rzeczą, od której inwestycje giełdowe zacząć należy, jest oswojenie się z żargonem, którym posługuje się właściwie każdy inwestor. I tak oto, do najsłynniejszych pojęć należy rynek akcji oraz giełda papierów wartościowych (czyli miejsca sprzedaży akcji, do których wejście wymaga współpracy z maklerem), akcja (czyli jakaś część firmy, której wykupienie przekłada się na prawo inwestora do jej majątku), zysk (czyli dochód firmy), a także wskaźnik P/E (czyli relacja pomiędzy akcjami i zyskami, która sugeruje wartość akcji poszczególnych inwestorów).

Giełda w praktyce

Gdy z wyżej wymienionymi się natomiast zapoznamy, należy przejść do praktyki, a tę najlepiej zacząć od wirtualnych giełd papierów wartościowych. Dlaczego? A no dlatego, że inwestycje nań realizowane bazują na fałszywym kapitale, co nauczy nas podstawowych zasad i unikania najpowszechniejszych błędów, i jednocześnie sprawi, iż nasze finanse osobiste nie zostaną naruszone. Dopiero po tym etapie następuje wreszcie czas na prawdziwą działalność, czyli na znalezienie maklera, nabycie akcji i późniejsze ich sprzedawanie. Naturalnie, i chodzi tu o niemal wszystkie inwestycje finansowe, cały czas należy być bardzo ostrożnym, ponieważ historia zna mnóstwo przypadków, kiedy to nieroztropni inwestorzy stracili wszystkie swe oszczędności.

Warto więc uczyć się na ich błędach, na przykład poprzez roztropne wybieranie wspomnianego maklera, które bazuje na rozeznaniu wszystkich kruczków w umowie, zaczynając od transakcji kwartałowych, poprzez jakieś bliżej niezrozumiałe opłaty, a na wysokich prowizjach kończąc. Zatem jeszcze raz, wręcz wskazanym jest podkreślić, że chodzi tu o nasze finanse osobiste, toż ostrożności nigdy za wiele, a jak nie czujemy się na siłach, zawsze można spojrzeć przychylnym okiem w stronę mniej ryzykownych metod, takich jak chociażby lokaty.