Strona domowa » Oszczędności w banku » Jak wybrać najlepszą lokatę bankową na rynku?

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową na rynku?

Dziś znajdziemy naprawdę całe mnóstwo najróżniejszych ofert lokat bankowych. O lokatach mówi się coraz więcej – w Internecie natykamy się na najświeższe informacje na temat lokat bankowych, reklamy w telewizji przedstawiają najlepsze lokaty, pewnie część naszych znajomych także ma założoną lokatę bankową. Nie da się więc uniknąć tego tematu.najlepsze lokaty

Możliwe, że my także zastanawialiśmy się nad założeniem lokaty bankowej. Właściwie ma to swoje zalety. W końcu nie dość, że bezpiecznie możemy ulokować swoje pieniądze na lokacie w banku, to jeszcze mamy gwarancję zysku. Z pewnością jednak nie warto podejmować tej decyzji pochopnie. Zanim więc wybierzemy jakąś lokatę bankową zastanówmy się nad tym na co zwrócić uwagę i jakie lokaty są dziś najlepsze.

Oprocentowanie lokat

Najlepsze lokaty z całą pewnością będą się charakteryzować wysokim oprocentowaniem. Każdy na pewno wie, iż oprocentowanie lokat to bardzo ważna kwestia, ponieważ to właśnie od oprocentowania zależy wysokość naszych odsetek. Im wyższe oprocentowanie lokaty bankowej, tym więcej pieniędzy trafia na nasze konto. Dlatego wybierając lokatę zwracajmy uwagę na oprocentowanie lokat. Musimy przy tym pamiętać, że dziś istnieją dwa rodzaje oprocentowania lokat bankowych – oprocentowanie stałe i zmienne.

O oprocentowaniu stałym mówimy wówczas, gdy oprocentowanie to nie zmienia się przez cały okres trwania lokaty bankowej. Nie interesują nas kwestie rynkowe ani wysokość stóp rynkowych – niezależnie od tego czy stopy procentowe wzrastają czy maleją – nasze oprocentowanie lokat się nie zmienia, czyli pozostaje stałe. Mając oprocentowanie stałe możemy od razu wyliczyć sobie ile pieniędzy zarobimy na naszej lokacie.

Oprocentowanie zmienne, jak sama nazwa wskazuje, może ulegać zmianie. Zależy ono od wysokości stóp procentowych na rynku. Jeśli wzrastają, to możemy się spodziewać, że bank podniesie oprocentowanie naszej lokaty. Z kolei jeśli maleją, to możemy spodziewać się tego, że nasza oprocentowanie także spadnie. Mając oprocentowanie lokat zmienne nie jesteśmy w stanie wyliczyć ile zarobimy na lokacie. Jeśli sytuacja rynkowa będzie nam sprzyjać, to możemy zarobić całkiem sporo, jednak jeśli stopy procentowe będą utrzymywać się na niskim poziomie, to niestety lokata nie przyniesie nam wiele zysku.

Opłaty za prowadzenie lokaty

Najlepsza lokata na pewno będzie się charakteryzować także tym, że prowadzenie jej będzie bezpłatne. Dziś możemy wyróżnić lokaty, za prowadzenie których pobierane są jakieś opłaty, możemy także natknąć się na takie, które nie wymagają od nas żadnych dodatkowych pieniędzy. Takie lokaty z pewnością są lepsze. Jeśli chcemy wybrać lokatę, która wiąże się z jakimiś opłatami, to powinniśmy bardzo dobrze się nad tym zastanowić. Może bowiem być tak, że więcej stracimy niż zyskamy na takiej lokacie. Z pewnością będzie więc to dla nas nieopłacalne. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną lokatę bankową dowiedzmy się czy jej założenie i późniejsze prowadzenie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.