Strona domowa » Poradnia finansowa » Konta oszczędnościowe – produkty warte uwagi klientów indywidualnych

Konta oszczędnościowe – produkty warte uwagi klientów indywidualnych

W przeciwieństwie do kont osobistych, których oprocentowanie jest znikome lub żadne, konta oszczędnościowe są produktami bankowymi, dzięki którym można zarabiać, czyli efektywnie (znacząco) pomnażać swoje pieniądze. Kapitał deponowany na takim koncie jest oprocentowany znacznie wyżej niż kapitał zdeponowany na koncie osobistym. Co ciekawe – konta oszczędnościowe mają bardzo podobną funkcjonalność, a to oznacza, że zgromadzonymi na nich funduszami można w pełni swobodnie dysponować i to bez utraty odsetek, które naliczane są proporcjonalnie do czasu i utrzymywanego na rachunku salda.konto osobiste

Polskie banki z reguły oferują nam konta oszczędnościowe powiązane z kontami osobistymi. Dzięki temu zarządzanie własnymi finansami dodatkowo zyskuje na łatwości. Posiadając konto osobiste w jakimś banku zdecydowanie warto rozważyć również otwarcie konta oszczędnościowego.

Dlaczego warto?

Warto dlatego, że konta oszczędnościowe pracują dla nas prawie tak efektywnie, jak lokaty. Dlaczego więc nie lokata? Dlatego, że aby założyć lokatę, należy na starcie dysponować odpowiednią, ściśle określoną kwotą pieniędzy na przykład tysiącem złotych. Dla założenia konta oszczędnościowego i zarabiania na nim takie minimum nie jest potrzebne. To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą oszczędzać i powiększać swój kapitał, ale mogą pozwolić sobie na odkładanie co miesiąc niewielkiej sumy pieniędzy.

Konta oszczędnościowe przydadzą się też osobom, które przewidują jakieś wydatki w bliżej nieokreślonym czasie. Przeznaczone na nie pieniądze można spokojnie odłożyć na koncie i wycofać je w każdym momencie bez utraty już naliczonych, a jeszcze nieskapitalizowanych odsetek. Przez ten czas kapitał będzie efektywnie na siebie zarabiał.

Konta oszczędnościowe stają się jednak nieopłacalne w sytuacji, gdy wykorzystujemy je do bieżących operacji. Opłaty pobierane za transfery z kont oszczędnościowych (np. przelewy) ponad wyznaczony bezpłatny lub nisko odpłatny limit są z reguły bardzo wysokie – wyraźnie wyższe niż opłaty za te same operacje na kontach osobistych.