Strona domowa » Oszczędności w banku » Porównanie lokat: sprawdź, zanim wybierzesz!

Porównanie lokat: sprawdź, zanim wybierzesz!

Większość finansowych rankingów lokat tworzonych w oparciu o aktualnie dostępne w bankach oferty, bazuje przede wszystkim na trzech podstawowych elementach: oprocentowaniu, długości trwania lokaty i wysokości depozytu, jaki należy na początku wpłacić. Tylko nieliczne zestawienia obejmują z kolei takie informacje jak rodzaj oprocentowania (miesięczne, roczne), okres, po którym można wypłacić gotówkę bez ponoszenia kar czy możliwość automatycznego odnowienia lokaty.konto oszczędnościowe

Na co zwracać uwagę w rankingach

Przeglądając ranking lokat bankowych czerwiec 2015 najlepiej zwracać uwagę na wspomniane wyżej elementy, ponieważ to od nich w dużej mierze będzie zależało to, ile dokładnie pieniędzy zarobimy lub wręcz przeciwnie, ile możemy stracić, jeśli złamiemy warunki umowy. Koniecznie dokładnie sprawdźmy okres trwania lokaty – na początku lepiej nie wybierać takich, które wynoszą dłużej niż rok. Optymalnym rozwiązaniem są umowy na sześć lub dziewięć miesięcy, ponieważ pozwalają nam w pewnym stopniu kontrolować swoje pieniądze i nie zamrażają ich na długi czas. Wybierając długoterminowe lokaty bankowe trzeba się bowiem liczyć z faktem, że przez kilka lat nie będziemy mieć żadnego dostępu do swoich pieniędzy, dlatego osobom, które chcą mieć większą kontrolę nad swoim budżetem polecane są raczej opcje krótkoterminowe.

I na które rankingi patrzeć

Nie ma co ukrywać, że rankingi lokat w większości przypadków są tworzone na specjalne zamówienia banków, rzadziej na użytek branżowej prasy albo stron internetowych. Oczywiście wyjątkiem jest porównanie lokat wykonywane przez specjalistyczne stowarzyszenia i organizacje finansowe w celu przyznania np. jakiejś konsumenckiej nagrody. Takie zestawienia charakteryzują się bardzo dużą szczegółowością i zwracaniem uwagi na najmniejsze detale. Dzięki temu okazują się one naturalnie najlepszym materiałem porównawczym dla klientów, którzy chcieliby założyć lokatę i uzyskiwać jakiś pasywny dochód.

Ranking to nie wszystko

Oczywiście sama analiza rankingu nie powinna być wyłączną podstawą do podejmowania jakiejkolwiek decyzji finansowej, w tym do podpisania umowy na lokatę. Nasz wybór powinien bazować przede wszystkim na indywidualnych oczekiwaniach i wymaganiach, jakie stawiamy lokatom. Nie zawsze produkt z czołowego miejsca w zestawieniu okaże się dla nas najkorzystniejszy: najlepsze lokaty to zazwyczaj takie, które odpowiadają nad długością trwania. Jeśli przy okazji mają korzystne oprocentowanie i umożliwiają regularne wypłaty, to staja się jeszcze bardziej atrakcyjne i warte uwagi z naszej strony.