Strona domowa » Aktualności z rynku » Zakładanie lokat – najpierw je porównaj!

Zakładanie lokat – najpierw je porównaj!

Każda decyzja finansowa powinna być podjęta w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Szczególnie zaś ta, która dotyczy kwestii inwestowania naszych pieniędzy, nierzadko w dość wysokich sumach, będących najczęściej całymi naszymi oszczędnościami. Nie inaczej powinno więc być w przypadku podpisywania umowy o lokaty – przed złożeniem swojego podpisu warto najpierw upewnić się, czy podjęta decyzja jest właściwa.ROR

Na co zwrócić uwagę?

Od razu wypada zauważyć, że lokata bankowa to specyficzna forma produktu finansowego, z którego korzyści czerpią obie strony i bank, i klient. Decydując się na jej założenie warto wziąć pod lupę kilka aspektów: oprocentowanie lokat terminowych, czas trwania umowy, sposób naliczenia odsetek oraz możliwość wypłaty pieniędzy przed upływem umowy. Ze względu na fakt, że bank również czerpie pewne profity z takiej umowy, raczej niechętnie będzie pozwalał na bezkarne wypłacanie wcześniej pieniędzy. Zazwyczaj wiązać się to będzie z dodatkowymi opłatami lub wręcz stratą części albo i całości zarobionych do tej pory odsetek. Prócz tego koniecznie trzeba przestudiować całą umowę – banki bardzo często zamieszczają w niej różnego rodzaju kruczki prawne, które bardzo często uniemożliwiają swobodne zarządzanie własnymi pieniędzmi na lokacie.

Porównaj oferty

Będąc już pewnym tego, że chce się założyć lokatę bankową, można rozpocząć proces poszukiwania takich ofert, które można uznać za najlepsze lokaty. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do doradcy finansowego, który opracowałby nasz indywidualny plan finansowy. Taka opcja wiąże się często jednak ze sporymi wydatkami, dlatego większość osób wybiera alternatywne rozwiązanie i szuka najlepszych ofert samodzielnie, posiłkując się Internetem lub branżową prasą. Porównanie lokat bankowych takim indywidualnym sposobem nie będzie tak obrazowe i rzetelne jak w przypadku porady specjalisty, ale równie dobrze pokaże nam, która z lokat najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom, a które oferty można już na starcie odrzucić.