Strona domowa » Twoje finanse » Waluta a kredyt

Waluta a kredyt

Zobowiązanie, jakim jest kredyt mieszkaniowy zawsze niesie ze sobą ryzyko. Jednak nie zraża to pewnej grupy osób, która jest poniekąd zmuszona z tej formy uzyskania funduszy na zakup domu czy mieszkania. Co może niektórych wprawiać w zdumienie, do niedawna możliwa była jeszcze opcja uzyskania kredytu w obcej walucie. hipoteka dom

Czasem było to rozwiązanie bardziej korzystne, ale biorąc pod uwagę zmienne ciągle kursy walut i zakładając, że właściwie nie da się przewidzieć wartości obcej waluty na najbliższy czas ta możliwość straciła na znaczeniu. Po zmianie prawa w Polsce możliwe jest obecnie uzyskanie pieniędzy za pomocą pożyczki tylko w walucie, w której zarabiamy. Zapewnia to większe bezpieczeństwo dla udzielających pożyczek, ponieważ klienci zarabiają pieniądze o takiej samej wartości jak wymagane raty.

Takie prawo zwiększa więc prawdopodobieństwo, że zaciągnięte kredyty mieszkaniowe zostaną spłacone w oczekiwanym terminie. Dla kredytobiorców również na ogół jest bardziej korzystne zadłużanie się w walucie, którą operujemy i znamy jej właściwą wartość. Każdy medal ma jednak dwie strony i tutaj zwraca uwagę fakt, że kredyt mieszkaniowy w jednej tylko walucie to węższe pole do popisu dla bankowców. Mając bowiem do wyboru kilka różnych walut mogli oni kreować różne propozycje dla swoich klientów.

Natomiast Polacy, którzy zarabiają na przykład w euro czy we frankach mogą zaciągać pożyczki w tej walucie, ale głośna ostatnio sprawa tak zwanych „frankowiczów”, czyli ludzie, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą zaciągniętych w obcej walucie kredytów, skutecznie zniechęciła większość społeczeństwa do zadłużania się w walutach innych niż złoty polski.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że ryzyko walutowe, gdy bierzemy pod uwagę kredyty hipoteczne w złotych jest o wiele mniejsze niż w obcej walucie i to także znacząco wpływa na rodzaj kredytu wybierany przez klientów. Sam fakt zaciągnięcia kredytu jest dla wielu osób przerażający, a co dopiero, gdy jest on udzielany w innych jednostkach monetarnych.

Więcej o kredytach na konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html.