Strona domowa » Aktualności z rynku » Kto może przystąpić do programu MdM?

Kto może przystąpić do programu MdM?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych powstał z myślą przede wszystkim o tych osobach, które chciałyby kupić swoje pierwsze mieszkanie. Przystąpić do niego mogą jednak również rodziny wielodzietne, nawet jeśli nie spełniają kryterium wieku.shutterstock_103402622

Młodzi beneficjenci

Mieszkanie dla Młodych, jak sama nazwa wskazuje, to pomoc państwa w dofinansowaniu wkładu własnego podczas kupna pierwszego mieszkania przez osoby młode. Beneficjentem programu mogą więc zostać m. in. single przed ukończeniem 35 roku życia. Jeśli do programu przystępuje małżeństwo, decyduje wiek młodszego z małżonków. Podstawowym warunkiem, oprócz kryterium wieku, jest nie posiadanie innego domu lub mieszkania, a także – aby kupowany w ramach programu lokal służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Chociaż nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o zarobki beneficjenta, to warunkiem koniecznym jest zaciągnięcie kredytu w banku, którego przyznanie w dużej mierze zależy od stałego źródła dochodu.

Rodziny wielodzietne

Dzięki nowelizacji programu MdM, kryterium wieku oraz posiadania innego lokalu mieszkalnego nie dotyczy tych osób, które posiadają co najmniej trójkę dzieci. Na skorzystanie z pomocy państwa mogą więc zdecydować się również te osoby i małżeństwa, które wychowują troje albo więcej (własnych lub przysposobionych) dzieci małoletnich, pobierających zasiłek lub rentę pielęgnacyjną (w tym przypadku wiek dzieci nie ma znaczenia), albo uczących się (jeśli nie ukończyły one 25 lat).

Jakie mieszkanie?

Chociaż pierwotnie program MdM obejmował wyłącznie mieszkania kupowane na rynku pierwotnym, obecnie można również uzyskać dofinansowanie wkładu własnego w przypadku zakupu lokalu na rynku wtórnym. Oczywiście musi on spełniać określone warunki, a więc jego powierzchnia nie może przekraczać określonej w programie wielkości. Ograniczenia dotyczą nie tylko tego, jak duże jest mieszkanie, ale również jego ceny, która z kolei w dużej mierze uzależniona jest od lokalizacji mieszkania czy domu. Jeśli jednak spełniamy niezbędne wymagania, warto zdecydować się na przystąpienie do tego programu.