Strona domowa » Poradnia finansowa » Kupno własnego mieszkania

Kupno własnego mieszkania

Kupowanie własnego mieszkania lub przynajmniej jego wynajmowanie stało się już standardem w przypadku osób, które przez jakiś czas chodzą do pracy albo zakładają własną rodzinę. Jednak w dalszym ciągu trudno jest o znalezienie takiej pracy, która będzie stanowiła stabilne źródło dochodu, dodatkowo na tyle wysokie, że pozwoli na samodzielne kupno mieszkania. Dlatego wiele osób sięga obecnie po kredyty mieszkaniowe.shutterstock_189825866

Zwykłe kredyty mieszkaniowe

Zwykły kredyt mieszkaniowy udzielany jest osobie, która stara się o kupno nowego mieszkania, ale potrzebuje pomocy finansowej, aby mogła zrealizować swój plan. Jest ona w stanie jednak przedstawić jakiś wkład własny w kupno mieszkania, co daje bankowi gwarancję, że będzie w stanie spłacić udzielony sobie kredyt mieszkaniowy. Dzięki temu będzie mogła uniknąć zaciągnięcia tak poważnego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji wystarczy przedstawić bankowi dokumenty ukazujące źródło i wysokość osiąganych dochodów i podpisać stosowną umowę. Na podobnej zasadzie udzielane są również drobne kredyty mieszkaniowe, dzięki którym można wyposażyć mieszkanie w nowe sprzęty czy dokonać jego remontu. Takie kredyty nie muszą być wysokie, a dzięki temu są łatwiejsze do spłaty. Obok kredytów można także brać pożyczki udzielane nie tylko przez banki, ale także przez inne instytucje finansowe. Aktualny ranking kredytów hipotecznych dostępny na stronie polskabankowosc.com.pl.

Kredyty mieszkaniowe brane pod hipotekę

Chociaż nie wszystkie kredyty mieszkaniowe muszą być kredytami hipotecznymi, to jednak zdarza się, że tylko zastawienie mieszkania daje szansę na uzyskanie kredytu w banku. Dzieje się tak wówczas, gdy osiągana wysokość dochodów nie pozwala na wzięcie zwykłego kredytu mieszkaniowego, ponieważ udzielenie takiego kredytu wiąże się dla banku ze zbyt dużym ryzykiem. Jednak można przedstawić pracownikowi banku wycenę mieszkania, które ma zostać kupione, a na tej podstawie będzie można otrzymać kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji to mieszkanie będzie stanowiło dla banku gwarancję, że w razie braku spłaty kredytu uda się odzyskać pieniądze.